Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 9/2011

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníČeská železnice už nebude stejná jako dřív...

Česká železnice už nebude stejná jako dřív...

26. září 2011 se zapsalo do historie jako jeden z novodobých milníků našich železnic, neboť od tohoto dne se na síti SŽDC stalo skutečností konkurenční prostředí v dálkové osobní dopravě, když zahájil pravidelný provoz první nedotovaný dopravce - RegioJet, tedy dceřiná společnost firmy Student Agency.

Foto: První oficiální vlak firmy RegioJet s cestujícími na palubě byl IC 1005 dne 22. 9. 2011, který sloužil jako prezentační pro média a ostatní pozvané hosty. Zde opouští žst. Praha hl. n., veden lokomotivou 162.116 (a se 162.115 v závěsu).

Snímek: Bohuslav Kotál

Rychlá železniční osobní doprava, díl 31.: provoz a údržba moderních elektrických lokomotiv popáté

Rychlá železniční osobní doprava, díl 31.: provoz a údržba moderních elektrických lokomotiv popáté

Každým rokem dokonalejší automobily, nové dálnice, moderní letadla a letištní technika nastavují železnici stále vyšší kritéria. Chce-li železnice v  soutěži s  nimi obstát, musí se též orientovat na nejmodernější techniku. Jen rychlé a pohodlné vlaky mají u cestujících naději na úspěch.

Foto: Nově vzniklé zázemí pro vysokorychlostní jednotky Sapsan v obci Metallostroj, jižně od St. Peterburgu.

Snímek: Bohuslav Kotál

Elektrické lokomotivy IORE

Elektrické lokomotivy IORE

V roce 1997 podnikla firma LKAB, zabývající se těžbou a úpravou železné rudy, aktivní kroky k modernizaci parku vozidel své dceřiné společnosti MTAB (Malmtrafik i Kiruna AB), která dopravuje železnorudné vlaky z těžebních oblastí do přístavů na severu Švédska a Norska. Cílem bylo nahradit stárnoucí třídílné stroje řady Dm3 (s uspořádáním náprav 1’D+D+D1’) a řady El 15 (Co’Co’) novými, výkonnějšími lokomotivami a obměnit park nákladních vozů. To vše v souvislosti s připravovaným přechodem na zvýšení hmotnosti na nápravu na 30 t (z 25 t) a se zvýšením objemů přepravované rudy jako opatřeními pro pokrytí rostoucích přepravních potřeb do budoucnosti.

Foto: Lokomotiva IORE, tvořená sekcemi 105 + 102, vede dne 14. 6. 2008 do Narviku vlak ložený železnou rudou, který byl zachycen poblíž Tornehamnu u jezera Torneträsk, nedaleko národního parku Abisko i švédsko-norské hranice.

Snímek: Jürgen Hörstel

E 10 001 od Liliputu, Kapitola z historie Deutsche Bundesbahn

E 10 001 od Liliputu, Kapitola z historie Deutsche Bundesbahn

Lokomotiva E 10 001 zahájila na začátku 50. let minulého století zcela novou éru v dějinách elektrické trakce u Deutsche Bundesbahn. Model této „pramáti“ všech poválečných německých elektrických lokomotiv nedávno představila společnost Liliput. Ve velikosti H0 působí stroj v ocelově modrém nátěru téměř elegantněji než jeho někdejší skutečná předloha.

Foto: S modelem prototypu lokomotivy řady E 10 dostávají modeláři konečně jednu z legend nové epochy elektrické trakce u DB.

Snímek: MIBA


Železniční magazín 9/2011
A mnohem více!