Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 10/2012

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníInstalace ETCS  na I. koridoru začala

Instalace ETCS na I. koridoru začala

Dne 27. 9. 2012 byl zahájen projekt „Koridor E: traťové zařízení ERTMS v České republice“. Investorem projektu je SŽDC a spolufinancován je Evropskou unií prostřednictvím fondu TEN-T. Stavbu zrealizuje sdružení České technologie pro ETCS, vedené společností AŽD Praha a dále tvořené firmami SUDOP Praha, Starmon a SIGNALBAU.

Foto: Prvním českým dopravcem, který začal v pravidelné nákladní dopravě využívat moderní výkonné elektrické lokomotivy, se stal Railtransport, nyní METRANS Rail. Na snímku je zachycen TRAXX 186 182 v Praze-Uhříněvsi dne 11. 9. 2010 ve společnosti vozu M 262.056 KŽC.

Snímek: Mgr. Peter Melicher

Páté roční období - část první

Páté roční období - část první

Po dvou letech došlo letos v září v Berlíně opět k onomu úkazu, kdy před přelomem léta a podzimu nastalo ve zdejším veletržním areálu „páté roční období“. Stejně jako v předešlých případech i tentokát předčilo všechna očekávání a lámalo statistické rekordy.

Foto: Čelo širší části venkovní plochy poskytlo možnost porovnání různých konstrukcí souprav pro osobní dopravu, navíc s výraznou českou stopou. Zde jsou zleva doprava zachyceny: souprava LION SBB (v čele s řídicím vozem Bt 86-33 019), FLIRT 480.003 LEO Express, RegioPanter 640.002 ČD.

Snímek: Tomáš Kuchta

Nové lokomotivy řady EP20 pro RŽD

Nové lokomotivy řady EP20 pro RŽD

Podoba ruských železnic se rychle mění. Jedním z nejdůležitějších úkolů je pořízení nových vozidel schopných uspokojit poptávku po kratších jízdních dobách a vyšších provozních rychlostech vlaků osobní dopravy. Jednou z cest byl nákup vysokorychlostních elektrických jednotek Velaro RUS a příprava projektů pro vytvoření sítě vysokorychlostních tratí. Druhou cestu představují úpravy a vylepšování existujících tratí tak, aby umožňovaly jízdu vyšší rychlostí.

Foto: EP20-001 na zkušebním okruhu VELNII/NEVZ v Novočerkassku dne 26. 1. 2012.

Snímek: TMH

Modely vozů vlaku „Venice Simplon-Orient-Express“ z aktuální nabídky společnosti Hornby/Rivarossi

Modely vozů vlaku „Venice Simplon-Orient-Express“ z aktuální nabídky společnosti Hornby/Rivarossi

Mezi jedny z nejoblíbenějších modelů Rivarossi lze bezesporu zařadit luxusní jídelní a lůžkové vozy společnosti CIWL (Compagnie Internationale des Wagons-Lits). Modely ve velikosti H0 nalezneme v sortimentu i současného výrobce - společnosti Hornby - a stejně jako v minulosti jsou nabízeny pod osvědčenou značkou Rivarossi.

Foto: Na modelech je znázorněna celá řada detailů, typická právě pro vozy společnosti CIWL. Sjednocujícím prvkem vozů je charakteristický plastický znak CIWL na skříni vozů.

Snímek: SIMAK studio


Železniční magazín 10/2012
A mnohem více!