Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 11/2012

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníHKX po čtyřech měsících provozu

HKX po čtyřech měsících provozu

Zhruba tříleté období příprav, provázené odklady startu a změnami plánů, se letos podařilo společnosti Hamburg-Köln-Express (HKX) dovést do zahájení provozu, a to dne 23. 7. 2012.

Foto: Snímek dne 5. 7. 2012 zachytil v Hamburgu jednu z prvních zkušebních jízd v trase pravidelných spojů. V čele soupravy je lokomotiva ES64U2-034, v závěsu ES64U2-030 MRCE.

Snímek: Lars Brüggemann

Španělská bota reforem

Španělská bota reforem

V pátek 13. 7. 2012 dala španělská vláda zelenou dlouho očekávanému umožnění přístupu nedotovaných soukromých dopravců v osobní dopravě na železniční dopravní cestu. Mělo by se tak stát od 1. 7. 2013, avšak rozsáhlé reformy železnic budou zahájeny již 1. 1. 2013 zrušením společnosti FEVE, zajišťující služby na tratích o rozchodu 1 000 mm.

Foto: Snímek ze dne 21. 7. 2012 představuje lokomotivu 335.012 dopravce Activa Rail v čele nákladního vlaku Bilbao - Barcelona poblíž obce Sant Sadurni d’Anoia (asi 40 km západně od Barcelony).

Snímek: Juanjo Rodríguez

Páté roční období - část druhá

Páté roční období - část druhá

Naše podrobná reportáž z InnoTransu 2012 pokračuje dílem, v němž dokončíme pohled mezi exponáty z oblasti elektrických a motorových jednotek, jakož i osobních vozů, a zároveň otevřeme kapitolu týkající se lokomotiv.

Foto: Na InnoTransu byla vystavena X61 047 ve fialových barvách Skånetrafikenu.

Snímek: Bohuslav Kotál

Patrové vozy řady Bmto ČD  od firmy Kuehn ve velikosti N

Patrové vozy řady Bmto ČD od firmy Kuehn ve velikosti N

Dlouho očekávanou novinkou na trhu modelů velikosti N byly patrové vozy německé řady DBmu, provozované od poloviny 70. let také u nás, v současné době označované řadou Bmto. Modely těchto vozů v měřítku 1 : 160 jsou od letošního roku realitou. Potěšitelné je, že jsou nabízeny též v původním barevném schématu ČD a významně tak rozšiřují nabídku vhodných vozidel pro tuzemská kolejiště.

Foto: Barevné schéma modelů odpovídá totožným modelům ČD ve velikosti TT - z doby, kdy byly vstupní dveře natírány oranžovou barvou.

Snímek: SIMAK studio


Železniční magazín 11/2012
A mnohem více!