Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 2/2012

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníModernizace tratě Votice - Benešov u Prahy

Modernizace tratě Votice - Benešov u Prahy

Dne 15. 3. 2010 byla oficiálně zahájena stavba “Modernizace trati Votice - Benešov u Prahy”, jež je součástí budování IV. národního železničního koridoru (Děčín státní hranice -) Praha - České Budějovice - Horní Dvořiště státní hranice. Rozhodujícím přínosem proměny 18,4 km dlouhého úseku bude zdvojkolejnění původně jednokolejné trati z roku 1870, dosažení přechodnosti kolejových vozidel traťové třídy D4 UIC, ložné míry UIC - GC, zajištění požadované propustnosti a zvýšení maximální traťové rychlosti až na 160 km/h.

Foto: Snímek z km 125, tedy z úseku mezi tunely Tomický I a Tomický II, kolem nichž se po vrstevnici “vlní” stará trasa. Po níž právě projíždí na jih R 203 “F. A. Gerstain” Praha - Summerau s lokomotivou 363.126 ČD.

Snímek: Tomáš Kuchta

Jednotky Desiro RUS se stávají skutečností

Jednotky Desiro RUS se stávají skutečností

Dne 27. 1. 2012 byla v závodě firmy Siemens v Krefeldu předána zástupcům RŽD první pětivozová elektrická jednotka Desiro RUS (na snímku), jichž si dopravce objednal 38 v prosinci 2009. Tímto momentem byly zahájeny dodávky, naplánované na období od jara 2012 do podzimu 2013 tak, aby nové vlaky, pojmenované jako Lastočka (vlaštovka), mohly sloužit návštěvníkům i sportovcům zimních olympijských her v Soči v únoru 2014 (tedy na Severo-kavkazské dráze), ale také v Moskevské oblasti, např. na letištních spojích Aeroexpressu.

Foto: Na snímku z 27. 1. 2012 je představen čelní vůz vůbec první jednotky Desiro RUS v závodě Krefeld firmy Siemens.

Snímek: Siemens

Rychlá železniční osobní doprava, díl 35.: elektrické jednotky podruhé

Rychlá železniční osobní doprava, díl 35.: elektrické jednotky podruhé

Názorným příkladem toho, jak rostou nároky obyvatelstva na kvalitu služeb, jsou tradiční horské chaty. Renomované podniky postavené před několika desítkami let hosty moc netáhnou - sedmilůžkové pokoje, WC na konci chodby a společné umývárny s dlouhými žlaby již na současný standard ubytování nestačí.

Foto: Dlouhodobý trend k uceleným jednotkám v osobní dopravě se odráží také na logistickém zázemí nezbytném pro jejich technickou i cateringovou obsluhu, které je podmínkou kvalitní péče o cestujícího. Jedním z mnoha takových příkladů je depo Nola dopravce NTV (viz ŽM 12/11, str. 26).

Snímek: Alstom

Změna čínské  vysokorychlostní politiky

Změna čínské vysokorychlostní politiky

Již v ŽM 4/11 (str. 18) jsme informovali, že čínské železnice počátkem minulého roku oznámily úmysl snížit maximální rychlost svých vysokorychlostních vlaků
s cílem redukce nákladů na trakční energii a dalších výdajů plynoucích z vyššího opotřebení a údržby vlaků.

Foto: Vývěsním štítem čínského drážního průmyslu se měl stát i tento rychlovlak, jehož design čela má připomínat tradiční čínskou šavli. Snímek prototypu byl pořízen dne 10. 2. 2012 v prostorách závodu CSR Sifang.

Snímek: Luo Chunxiao

“Brejlovci” ve velikosti TT od firmy Kuehn

“Brejlovci” ve velikosti TT od firmy Kuehn

Kdo si počkal, ten se dočkal. Poněkud déle než je zdrávo byly vyhlíženy modely brejlovců ve velikosti TT od firmy Kuehn. Termín dodání se prodloužil cca o 4 měsíce, protože původní výrobce motorů (navržených do tohoto modelu) ukončil svoji činnost. Koncem ledna se dostaly první modely na pulty prodejen a proto se již můžeme ztotožnit s úvahami mnohých, že právě snažení firmy Kuehn přinese pravděpodobně nejlepší modely brejlovců ve velikosti TT.

Foto: Všechny modely vynikají detailním zpracováním, velmi jemným provedením všech detailů včetně kovových madel, autentickým barevným nástřikem i opravdu detailními a dobře čitelnými nápisy.

Snímek: SIMAK studio


Železniční magazín 2/2012
A mnohem více!