Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 5/2012

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníElektrické jednotky RegioPanter

Elektrické jednotky RegioPanter

Dne 14. 2. 2011 uzavřely ČD se společností Škoda Vagonka kontrakt v celkové výši 2,5 mld. Kč na dodávku jednopodlažních elektrických jednotek výrobního označení 7 Ev, konkrétně na 15 třívozových a 4 dvouvozové. Ze třívozových souprav bude 12 pouze pro napěťovou soustavu 3 kV ss, zbylé i dvouvozové pak pro systémy 3 kV ss a 25 kV 50 Hz.

Foto: Jednotka 440.001 při jízdách na Velkém zkušebním okruhu v Cerhenicích dne 18. 5. 2012.

Snímek: Tomáš Kuchta

LEO FLIRT představen

LEO FLIRT představen

Květen 2012 se zapíše do análů české železnice jako měsíc, kdy se zhmotnily zhruba rok a půl avizované plány Leoše Novotného na nové elektrické jednotky pro jeho aktivitu v podobě nového českého nedotovaného operátora v osobní dopravě - LEO Express.

Foto: Již to nebude dlouho trvat a s prvními FLIRTy českého dopravce se budeme na trati setkávat i při jiných příležitostech než jen při expedici od výrobce...

Snímek: Ladislav Seidenglanz

První LINK v České republice

První LINK v České republice

Od 10. 5. 2012 se na našich kolejích můžeme setkat s jednotkou 844.001, která je prvním zástupcem tohoto typu pro ČD.

Foto: Na snímku je jednotka 844.001 na ŽZO dne 18. 5. 2012.

Snímek: Tomáš Kuchta

LION aneb Úpravy patrových jednotek S-Bahn Zürich

LION aneb Úpravy patrových jednotek S-Bahn Zürich

V roce 2008 SBB oznámily spuštění projektu modernizace svých čtyřvozových souprav řady 450, které v parku tohoto dopravce představují první generaci patrových vlaků pro příměstskou dopravu. V letech 1989 - 97 jich bylo vyrobeno celkem 115 a v provozu jim bylo přiřčeno označení DPZ (Doppelstock-Pendelzug - dvoupodlažní vlak pro kyvadlovou dopravu).

Foto: Vozy NDW byly nejprve vyrobeny pro SZU, ale první z nich byly ke zkušebnímu provozu zařazeny do souprav SBB. Nejprve se jednalo o Re 450 051 SBB, zachycenou zde v Mettmenstettenu dne 19. 8. 2011 na vlaku 18973 Zug - Zürich HB - Uster (linka S9).

Snímek: David Gubler

Podíly dopravců na výkonech v nákladní dopravě v ČR, na Slovensku a v Polsku

Podíly dopravců na výkonech v nákladní dopravě v ČR, na Slovensku a v Polsku

Jako již tradičně přinášíme opět naši statistickou „ročenku“ týkající se železniční nákladní dopravy v našem prostoru. Meziroční porovnání výkonů nákladních dopravců v ČR v letech 2010 a 2011 má poměrně podobné vyznění jako to o rok starší. Celkové objemy přeprav velmi mírně narostly, u ČD Cargo setrvávají na prakticky stejné úrovni a u ostatních dopravců narůstají (procentuálně zpravidla velmi výrazně, ale oproti ČD Cargo se jedná o nesrovnatelně menší objemy).

Foto: Na snímku je vlak ve směru Brno - Rostock zachycen na viaduktu u Dolních Louček dne 20. 8. 2011.

Snímek: Jan Zukal

Vozy EuroCity ČD  ve velikosti TT od firmy Tillig

Vozy EuroCity ČD ve velikosti TT od firmy Tillig

Poslední dobou mají „téčkaři“ žně. Nové vedení firmy dohání ztráty minulých let a na trh se dostává jedna novinka za druhou. Po vozech typu B a zejména Y (nabízených též ve verzích ČSD a ČD) přicházejí na řadu i soudobé rychlíkové vozy, jež známe z provozu vlaků EuroCity. Je potěšitelné, že dvěma vozy myslel výrobce i na tuzemské modeláře a sběratele.

Foto: Celkový dojem z těchto modelů je velmi dobrý. Vozy jsou obrysově i rozměrově přesné a odpovídají skutečné délce 26,4 m přes nárazníky. Opatřeny jsou autentickým nátěrem vozů EC (barvou je stříkána celá skříň včetně střechy, v barvě plastu je pouze spodek vozu), vyzdvihnout je třeba i precizní, ostrý a velmi dobře čitelný tampónový tisk.

Snímek: SIMAK studio


Železniční magazín 5/2012
A mnohem více!