Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 9/2012

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníARRIVA jela na Moldavu

ARRIVA jela na Moldavu

Dne 13. 9. 2012 byly v Pars nova dokončeny úpravy a nový nátěr první jednotky řady 628 DB Regio, kterou společnost ARRIVA vlaky dopravila do ČR pro své aktivity (viz ŽM 8/12, str. 4).

Foto: Snímek ze stanice Moldava v Krušných horách byl pořízen během prezentační jízdy jednotky 845.001 - vpravo je zachycena souprava ČD s vozem 810.559.

Snímek: Michal Švec

Přehršel novinek v AWT

Přehršel novinek v AWT

Dne 24. 9. 2012 umožnila společnost AWT zájemcům z řad sdělovacích prostředků návštěvu terminálu kombinované dopravy v Paskově. Reportáž z této akce je doplněna i mnoha aktualitami ze současného dění u tohoto dopravce.

Foto: V elektrické trakci u AWT se začíná měnit situace, neboť se projednává záměr na pořízení nových elektrických lokomotiv. Jako první byla pronajata ES64F4-150 od poolu MRCE. Zde je zachycena v dílnách AWT v areálu bývalé koksovny Šverma v Ostravě dne 3. 10. 2012.

Snímek: Ing. Stanislav Zapletal

Sanace Jívovského a Domašovského tunelu na trati Olomouc - Krnov

Sanace Jívovského a Domašovského tunelu na trati Olomouc - Krnov

Technický stav dvou z pěti tunelů na jednokolejné trati č. 310 Olomouc - Opava východ donutil SŽDC k jejich sanaci. Tím byl v dotčeném úseku mezi stanicemi Hrubá Voda a Domašov nad Bystřicí zcela vyloučen provoz na více než tři měsíce.

Foto: Záběr z rekonstrukce Domašovského tunelu představuje postup prací na jeho výjezdovém portálu, tedy na krnovském konci tunelu.

Snímek: Tomáš Kuchta

Modernizace železnic v Kazachstánu na postupu

Modernizace železnic v Kazachstánu na postupu

Kazašské železnice, Kazachstan Temir Žoly (KTZ), dne 3. 7. 2012 slavnostně zahájily provoz vlaků Talgo max. rychlostí 200 km/h, jimiž tak nyní radikálně zkrátily jízdní doby.

Foto: Snímek ze 7. 7. 2012 zachytil vlak 152 Petropavl - Almaty-2 s lokomotivou KZ4AS-0008 v úseku Aksengir - Boraldaj, severozápadně u Almaty.

Snímek: Michail Utkin

Z dílny firmy MB modely

Z dílny firmy MB modely

Na stránkách Železničního magazínu vás příležitostně informujeme také o převážně tramvajových modelech společnosti MB modely, kterými se tento výrobce již řadu let úspěšně zabývá. Dnes se v krátkosti podíváme na jedny z nejnovějších produktů - model vlečného vozu „plecháč“ a jednotku SLB řady ET40. Všechna popisovaná vozidla jsou provedena v měřítku 1 : 87.

Foto: Elektrický vůz Ringhoffer s dvojicí vlečných vozů „plecháč“ zastavuje poblíž pomníku s tankem, někdejším symbolem osvobození.

Snímek: -mb-


Železniční magazín 9/2012
A mnohem více!