Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 3/2013

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníDalší zkoušky typu G 6  v Ostravě

Další zkoušky typu G 6 v Ostravě

Jak jsme informovali v ŽM 8/12 na str. 9, uvažuje firma ArcelorMittal Ostrava o obnově části svého parku lokomotiv, jimiž obsluhuje vlečkový provoz sloužící k zajištění výroby v hutním komplexu v Ostravě-Kunčicích.

Foto: Setkání lokomotiv 650 300 a 729.608 v prostoru u licího pásu dne 19. 3. 2013.

Snímek: Jaromír Pernička

Páté roční období - část čtvrtá

Páté roční období - část čtvrtá

Čtvrtou částí, zaměřenou zejména na oblast nákladních vozů, uzavíráme reportáž z veletrhu InnoTrans 2012.

Foto: Tatravagónka Poprad vystavila hned tři vozy, z toho dva pro kombinovanou dopravu. Jedním z nich byl 80’ nečlánkový vůz řady Sggnss, vyvinutý a vyrobený ve spolupráci se zákazníkem, společností METRANS.

Snímek: Petr Kadeřávek

Aktuální projekty firmy Newag, Nowy Sącz

Aktuální projekty firmy Newag, Nowy Sącz

Od naší poslední návštěvy společnosti Newag uběhly čtyři roky. Během nich zde kromě stále probíhajících periodických oprav lokomotiv a osobních vozů bylo realizováno několik dlouhodobých projektů modernizací, také však byly vyvinuty a zavedeny do výroby nové typy elektrických jednotek a překvapením je bezesporu první tramvaj. Mimo to firma dokázala spustit linku konečné montáže vozů metra Inspiro pro Varšavu, vyráběných v konsorciu s firmou Siemens.

Foto: Setkání jednotek typů 31WE a 35WE v Newagu dne 10. 2. 2013: vlevo 31WE-002 pro Koleje Dolnośląskie, vpravo 35WE-003 patřící SKM, Warszawa.

Snímek: Jacek Chizyński

OUIGO

OUIGO

V roce 2012 začaly SNCF rozvíjet obchodní koncept nových nízkonákladových vlaků TGV s komerčním názvem OUIGO, jež navazují na jejich dosavadní low-cost produkt iDTGV. Dne 19. 2. 2013 SNCF svůj nejnovější projekt veřejně představily a první jednotka TGV OUIGO absolvovala prezentační jízdu.

Foto: Jednotka TGV Duplex 760 po inaugurační jízdě OUIGO dne 19. 2. 2013 ve stanici Lyon Part Dieu. Vlevo stojí vlak s řídicím vozem B5.

Snímek: Gérard Lecleire

Speilwarenmesse International Toy Fair

Speilwarenmesse International Toy Fair

Na přelomu ledna a února se bavorský Norimberk již tradičně stává hlavním městem hraček a modelů. Koná se zde totiž veletrh s názvem Speilwarenmesse International Toy Fair.

Foto: Milovníky klasické modelařiny určitě uchvátilo diorama, představené také na titulní straně tohoto ŽM. Na snímku je budova stanice Hamburg-Dammtor vidět v celé své velikosti.

Snímek: Minitrix


Železniční magazín 3/2013
A mnohem více!