Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 6/2013

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníProměny vozů řady Bdt (Bdtee) na Bfhpvee ukončeny

Proměny vozů řady Bdt (Bdtee) na Bfhpvee ukončeny

Produkce série 34 řídicích vozů řady Bfhpvee, kterou si ČD objednaly v prosinci 2009 a jež byla v Pars nova zahájena na jaře 2010, se dostala do finále letos v červnu, když byly dne 12. 6. vykonány TBZ posledních dvou vozů. Dodávky „syslů“ však byly na počátku roku 2013 pozastaveny, a to z důvodu nadměrného výskytu poruch. Tuto záležitost i aktuální provozní stav ve čtyřech depech ČD shrnuje naše reportáž.

Foto: Tento snímek pochází z areálu Pars nova dne 10. 6. 2013 a zachycuje odstavené vozy (zleva): 80-30 032, 030, 029 a 033.

Snímek: Tomáš Kuchta

Koleje Śląskie a jejich „plan naprawczy“

Koleje Śląskie a jejich „plan naprawczy“

Od posledního pohledu na regionální železniční dopravu ve Slezském vojvodství, kdy tuto kompletně převzal tamním úřadem maršálka zřízený dopravce Koleje Śląskie, jehož začátek provozu byl velmi komplikovaný, se situace na počátku tohoto roku výrazně stabilizovala a KŚ zajišťují dopravní obslužnost již bez nutných autobusových náhrad.

Foto: Na snímku je zachycena lokomotiva 5 170 019 na viaduktu před stanicí Wisła Głębce s vlakem KŚ 44013 „Beskid“ z Katowic dne 15. 5. 2013.

Snímek: Tomáš Kuchta

Fiasco pro jednotky Fyra?

Fiasco pro jednotky Fyra?

Když se změnou jízdního řádu 2012 jednotky V250 konečně zahájily pravidelný provoz mezi Nizozemím a Belgií, zdálo se, že tento značně zpožděný projekt konečně směřuje k úspěšnému cíli. Lednové odstavení těchto vlaků z provozu však dopravci ubralo optimismu a nyní se dokonce zdá být reálná varianta zrušení celého kontraktu.

Foto: Přeprava třetí dokončené jednotky V250 z Itálie do Holandska - zde je zachycena při pobytu ve stanici Brennero dne 27. 1. 2010.

Snímek: István Zsolt

Jednotka DB řady 440. Nový model značky Piko v H0

Jednotka DB řady 440. Nový model značky Piko v H0

V poměrně krátkých periodách dodává firma Piko na modelářský trh novinky v podobě železničních vozidel VI. epochy, zejména modely elektrických a motorových jednotek pro příměstskou a regionální dopravu. V současné době padla volba na další z nich, a to řadu 440 DB Regio.

Foto: Zaoblené čelo jednotky se spřáhlem Scharfenberg. V Německu si jednotky rychle vysloužily přezdívku „mopslí hlava“.

Snímek: MIBA


Železniční magazín 6/2013
A mnohem více!