Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 7/2013

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníCzech Raildays 2013

Czech Raildays 2013

I letos komerční obvod ostravského hlavního nádraží hostil nejvýznamnější český veletrh v oboru drážní dopravy, nyní již počtrnácté. Tradicí se začíná stávat i vpravdě letní počasí, když se opakovaly loňské tropické teploty, které museli přestát návštěvníci i zástupci vystavujících firem, jichž se přitom zúčastnilo rekordních 187.

Foto: Firma PESA představila hned dvojici vozidel. Tím prvním byla dvouvozová motorová jednotka LINK 844.017, neboli jeden z RegioSharků pro ČD.

Snímek: Tomáš Kuchta

Nové dvoupodlažní osobní vozy pro RŽD

Nové dvoupodlažní osobní vozy pro RŽD

Dne 5. 6. 2013 představil Tverskoj vagonostrojitělnyj zavod první exempláře z patnáctikusové série patrových vozů pro FPK, která je dceřinou společností RŽD pro dálkovou osobní dopravu. Kontrakt na celkem 50 vozů různých typů byl uzavřen v prosinci 2010 a dodávky mají probíhat až do konce roku 2013.

Foto: „Výstavka“ v areálu TVZ dne 5. 6. 2013: nejblíže k objektivu se nachází model 61-4465, následován zástupcem modelu 61-4472 s vybavením pro vozíčkáře a vzadu stojí jídelní vůz.

Snímek: Jurij Žuk

Soči předolympijské - díl druhý

Soči předolympijské - díl druhý

V loňském roce jsme v reportáži v ŽM 7/12 na str. 36 - 42 představili přípravy ruského Soči a přilehlé oblasti na XXII. zimní olympijské hry, včetně podrobnějšího náhledu na parametry budovaných stanic, infrastruktury a dalších staveb. Současnou reportáží přiblížíme stav těchto infrastrukturních železničních projektů, které se zhruba tři čtvrtě roku před zahájením ZOH 2014 víceméně blížily ke svému včasnému letošnímu dokončení.

Foto: Snímek ukazuje horní část tratě Adler - Alpika-Servis mezi zastávkou Esto-Sadok a koncovou stanicí Alpika-Servis. Zachycen je průjezd jednotky ES1-014, jedoucí jako zvláštní vlak do stanice Soči airport (Adler) dne 31. 5. 2013.

Snímek: Tomáš Kuchta

Velaro D řady 407 DB v H0 od Fleischmanna

Velaro D řady 407 DB v H0 od Fleischmanna

Příští stanice: Dortmund. Na akci Intermodellbau ve dnech 10. - 14. 4. 2013 bylo možné si detailně prohlédnout a posoudit jízdní vlastnosti a vzhled nejnovějšího modelu značky Fleischmann, zejména německými modeláři dlouho očekávané jednotky Velaro D z produkce společnosti Siemens. Nezklamal renomovaný výrobce své příznivce a připravil pro ně model vynikajících vlastností, který je představitelem VI. epochy par excelence?

Foto: Model značky Fleischmann je nabízen v základní čtyřvozové sestavě, kterou lze rozšířit dvěma dvouvozovými sety.

Snímek: EK


Železniční magazín 7/2013
A mnohem více!