Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 11/2014

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníNámraza ochromila republiku

Námraza ochromila republiku

Počátkem prosince zažila Česká republika zimní kalamitu neobvyklého charakteru i rozsahu. V odpoledních hodinách dne 1. 12. 2014 došlo vlivem dešťových srážek z vyšších vrstev atmosféry, ovlivněných teplou frontou od Středomoří, které dopadaly na zem a byly ovlivněny studeným vzduchem od Sibiře, k silné námraze elektrického vedení všeho druhu.

Foto: V důsledku kalamitní situace mohlo dojít i k tomuto bezprostřednímu setkání nejnovějších vozidel v parku českých dopravců. Na snímku ze 3. 12. 2014 je Vectron 193 214 ELL/RJ v čele vlaku IC 1010 Košice - Praha zachycen v České Třebové společně s jednotkou ČD railjet č. 6.

Snímek: Jiří Štembírek

„RailwayCube Berlin“ (část 2)

„RailwayCube Berlin“ (část 2)

V druhém dílu naší podrobné reportáže z InnoTransu se dále věnujeme vozidlům osobní dopravy.

Foto: Z vozidel firmy PESA byl asi nejvíce očekáván LINK pro DB. Ten byl zastoupen motorovým vozem 631 001.

Snímek: Tomáš Kuchta

Aktuality ze Slovenska

Aktuality ze Slovenska

V rámci příprav na zavedení vlaků kategorie SuperCity na trase Praha - Košice se zahájením GVD 2015 zavítalo počátkem prosince Pendolino ČD hned dvakrát do Košic. Nejprve šlo dne 3. 12. 2014 o zkušební jízdu zaměřenou na součinnost s infrastrukturou a hned 5. 12. 2014 se uskutečnila zkušební jízda s cestujícími.

Foto: Na snímku z druhé jízdy je dne 5. 12. zachycena jednotka 680.005 v žst. Ružomberok.

Snímek: Vít Hinčica

Aktuální dění u CPPK

Aktuální dění u CPPK

Prostřednictvím novinek od moskevského dopravce Centralnaja prigorodnaja passažirskaja kompanija nahlédneme i do současné problematiky železniční příměstské dopravy v Rusku.

Foto: CPPK sice relativně nedávno zavedla pro své jednotky zeleno-šedou barevnou kombinaci, avšak letošním nařízením gubernátora Moskevské oblasti se má tato změnit na bílo-šedou, jak ukazuje snímek jednotky ED4M-0460 na Savjolovském nádraží z 22. 10. 2014.

Snímek: Scrinoid

Vozy řady Aee a Bee ČD v H0 od firmy Tillig

Vozy řady Aee a Bee ČD v H0 od firmy Tillig

Jednou z nemnoha letošních novinek společnosti Tillig ve velikosti H0 se stala dvojice modelů modernizovaných vozů řad Aee a Bee v provedení ČD. Modely, podobně jako skutečné vozy, vycházejí z původních modelů osobních vozů typu Y a od dřívějších se v podstatě liší pouze předsuvnými vstupními dveřmi. Přesto se jedná o zajímavé modely, které mohou úspěšně oživit nejednu rychlíkovou soupravu v barvách Českých drah.

Foto: Povrchová úprava a potisk jsou tradičně na velmi dobré úrovni. Jediným rušivým detailem může být příliš velká mezera mezi vozovou skříní a rámem okna.

Snímek: SIMAK STUDIO


Železniční magazín 11/2014
A mnohem více!