Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 12/2014

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníNové železniční zastávky v Praze a okolí

Nové železniční zastávky v Praze a okolí

S koncem letních prázdnin v roce 2014 uvedla SŽDC do provozu hned několik nových zastávek v oblasti pražské příměstské dopravy a později následovaly další.

Foto: Nová zastávka Praha-Podbaba na snímku z 12. 1. 2015 při pohledu směrem k centru města; na pozadí jsou viditelná vjezdová návěstidla stanice Praha-Bubeneč.

Snímek: Ing. Jan Vašíček

Pohled na dění u JHMD v posledním období

Pohled na dění u JHMD v posledním období

Když v roce 1997 přebírala Jindřichohradecké místní dráhy společnost JHMD, mnozí jí prorokovali krátkou životnost. Okolo roku 2005 však podle jindřichohradecké pobočky Jihočeské hospodářské komory v Českých Budějovicích již patřila mezi nejúspěšnější v regionu a současně byly JHMD dlouhodobě dávány jako vzor záchrany regionálních železnic. V poslední době však dosavadní „idyla“ u akciové společnosti Jindřichohradecké místní dráhy dostala povážlivé trhliny...

Foto: Při oslavách Dne železničářů 20. 9. 2014 byl mj. představen motorový vůz M 27.001, zde je zachycen v žst. Jindřichův Hradec.

Snímek: Karel Ječný

„RailwayCube Berlin“ (část 3)

„RailwayCube Berlin“ (část 3)

Ve třetí části naší reportáže z InnoTransu 2014 soustředíme pozornost na zbývající vystavená vozidla osobní dopravy a na lokomotivy, které budou předmětem i části čtvrté.

Foto: Produkci elektrických lokomotiv prezentoval Bombardier strojem 187 009, který je zástupcem typu TRAXX F140 AC3 Last Mile, tedy vybaveného spalovacím motorem pro možnost dojezdu vlaku do cíle po neelektrifikované koleji.

Snímek: Tomáš Kuchta

Railjet ČD již také v modelu v H0

Railjet ČD již také v modelu v H0

O railjetech v provedení ČD (skutečných i zmenšených) toho bylo napsáno více než dost. Model avizovaný pod značkou Roco byl dlouho vyhlížen a byl provázen vzrušenými debatami o tom, jak bude vypadat, zda a kdy bude vůbec vyráběn a podobně. Na sklonku roku 2014 se v obchodech objevila čtyřvozová souprava, zatím údajně pouze jako přebytek z dodávky modelů objednané Českými drahami pro jejich prezentační účely.

Foto: Modelový ČD railjet v prostředí, které evokuje dojem vjezdu do stanice Česká Třebová ve směru od Brna.

Snímek: SIMAK STUDIO

EC „Hungaria“ v H0 od firmy ACME

EC „Hungaria“ v H0 od firmy ACME

V ŽM 12/13 jsme vás podrobně informovali o zdařilém modelu lokomotivy řady 350, který do výroby zavedla italská společnost ACME. Přesně po roce se modeláři dočkali i další barevné verze tohoto stroje v provedení ZSSK. Radost je o to větší, že na trh zároveň přichází i série modelů vozů kategorie EC ve verzi MÁV, díky čemuž lze na modelových kolejích mimo jiné vytvořit i věrnou soupravu vlaku „Hungaria“.

Foto: Barevně je stroj proveden přesně dle skutečnosti, a to včetně všech nápisů, popisů a tabulek. Potisk je velmi čistý, i nejmenší popisy jsou velmi dobře čitelné.

Snímek: SIMAK STUDIO


Železniční magazín 12/2014
A mnohem více!