Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 2/2014

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníČD Railjet představen

ČD Railjet představen

Dne 12. 2. 2014 uspořádala firma Siemens ve spolupráci s Českými drahami prezentaci první jednotky ČD Railjet. Stalo se tak ve Vídni, v závodě firmy Siemens ve čtvrti Simmering.

Foto: Zde je první ČD Railjet zachycen ve stanici Wien-Penzing dne 12. 2. 2014 před odjezdem na zkoušky do Ebenfurthu. Napravo stojí soupravy railjet ÖBB s řídicími vozy 80-90 750 a 702.

Snímek: Jaromír Pernička

Modernizace motorových vozů řady M 27.0 JHMD

Modernizace motorových vozů řady M 27.0 JHMD

Jindřichohradecké místní dráhy vyhlásily výběrové řízení na modernizaci čtyř motorových vozů řady M 27.0, které odkoupily v letech 2005 a 2006 od PKP. Čtyři kusy, jež jsou v ČR schváleny jako řada 805.9, procházejí od května 2013 modernizací, přičemž poslední z nich by měl být dokončen v závěru dubna 2014.

Foto: Modenizovaný vůz M 27.002 v Kamenici nad Lipou dne 11. 2. 2014.

Snímek: JHMD

Jednotky Desiro City

Jednotky Desiro City

Už poměrně dlouhý příběh jednotek Desiro City pro program Thameslink je konečně ve stádiu, kdy závod Siemens v Krefeldu opouštějí ke zkouškám první vozy.

Foto: Zcela první dokončené vozy zamířily nejprve do vídeňského klimatického zkušebního centra RTA Rail Tec Arsenal. Dne 23. 1. 2014, kdy zde byl pořízen snímek, tam dorazily po jednom čelním a vloženém voze.

Snímek: Raimund Wyhnal

Nové čínské rychlovlaky

Nové čínské rychlovlaky

Za poslední zhruba rok se na čínských kolejích opět objevilo několik nových typů vozidel. Provedeny byly i zásadní změny v organizační struktuře čínských státních železnic.

Foto: Jednotka CRH6F-4003 na jedné ze zkušebních kolejí v závodě CSR ve městě Qingdao Sifang dne 3. 7. 2013.

Snímek: CSR

LOXX - kolejiště v centru Berlína

LOXX - kolejiště v centru Berlína

U našich západních sousedů je v provozu více než dvacet velkých výstavních kolejišť. Některá z nich jsme vám už představili, na jiná se můžete těšit. V tomto čísle přichází řada na kolejiště LOXX v hlavním městě, jež se může pochlubit celou řadou zajímavostí, existuje právě deset let a nabízí panorama centrálního Berlína, zpracované přesně podle skutečnosti v měřítku 1 : 87.

Foto: Snímek zprostředkovává pohled na důležitou stanici Berlin-Ostbahnhof a její složité zhlaví. Je zde možný přestup mezi vlaky dálkové dopravy a S-Bahn.

Snímek: LOXX

Výstava chrudimských modelářů

Výstava chrudimských modelářů

Ve dnech 24. 1. až 26. 1. a 31. 1. až 2. 2. 2014 uspořádali železniční modeláři z Chrudimi další ze svých tradičních výstav pro veřejnost, konaných vždy jedenkrát za dva roky. V letošním roce byla výstava tematicky zaměřena na výročí 50 let od výroby prototypů lokomotiv řady T 478.1. Návštěvníci výstavy viděli kolejiště tří modelových velikostí, expozici fotografií a techniky i vitríny s modely převážně zhotovenými chrudimskými modeláři.

Foto: Ucelený vlak prázdných kontejnerů systému InnoFreight na dřevní štěpku, tažený strojem 751.089, přejíždí ocelový most přes říční tok.

Snímek: KŽM Chrudim


Železniční magazín 2/2014
A mnohem více!