Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 4/2014

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníNové patrové vozy „Ravintola“ pro VR

Nové patrové vozy „Ravintola“ pro VR

V rámci nejnovějšího kontraktu na patrové vozy si finský státní dopravce objednal také 26 restauračních vozů, jejichž dodávky započaly koncem loňského roku. Cestujícím nabídnou unikátní kulinářský zážitek a nahradí přibližně dvě třetiny současných restauračních vozů VR.

Foto: První dokončený vůz ERd 28701 dne 7. 1. 2014 během své první veřejné prezentace ve stanici Helsinki-Ilmala.

Snímek: Juha Riihimaki

Aktuálně ke kazašským lokomotivám Evolution

Aktuálně ke kazašským lokomotivám Evolution

Schválení motorových lokomotiv řady TE33A v Rusku je nezbytným předpokladem pro jejich prodej ve většině zemí se sítí o rozchodu 1 520 mm.

Foto: TE33AS 0001 se do Astany vrátila v červenci 2013, byla zařazena do stavu KTZ. Snímek ji zachytil 10. 3. 2014 nedaleko Žetygenu.

Snímek: Michail Utkin

Modernizace tratě Tábor - Sudoměřice u Tábora

Modernizace tratě Tábor - Sudoměřice u Tábora

Zatímco v polovině roku 2013 byla oficiálně ukončena modernizace úseku Votice - Benešov u Prahy tratě České Budějovice - Benešov u Prahy (- Praha) a dne 5. 3. 2014 ji následovalo ukončení modernizace trati České Budějovice - Nemanice I, jiné stavby jsou již v realizaci, a to Ševětín - Horusice, Horusice - Veselí nad Lužnicí, Veselí nad Lužnicí - Soběslav a Tábor - Sudoměřice u Tábora.

Foto: Odjezdové zhlaví žst. Chotoviny ve směru na Sudoměřice u Tábora dne 10. 2. 2014. Na pozadí je dobře patrná výstavba pilířů přeložky Chotoviny - Sudoměřice u Tábora, na kterou bude trať nově odbočovat doleva.

Snímek: Tomáš Kuchta

Modely osobních vozů ČD od ACME opět na scéně

Modely osobních vozů ČD od ACME opět na scéně

Italskou společnost ACME jsme na stránkách ŽM již několikráte zmiňovali, a to i s ohledem na nově uvedené modely osobních vozů Českých drah. Jak se zdá, ani dnes představené modely nebudou pravděpodobně výjimkou. Výrobce správně odhadl mezeru v současné nabídce a tu v poměrně krátké době zaplnil modely vlastní produkce. Znamenitě zpracovaná vozidla zamíří mimo jiné také na český a slovenský trh.

Foto: Jednotlivé vozy se od sebe liší nejen inventárními čísly a domovskými stanicemi, ale též odchylkami v použitém barevném schématu.

Snímek: SIMAK STUDIO

Kolejiště TT projektované pro veřejný prostor

Kolejiště TT projektované pro veřejný prostor

Modelová kolejiště mohou být různého charakteru. Domácí, klubová, výstavní či propagační. Tu a tam se i u nás setkáváme s kolejišti ve veřejném prostoru. Ta slouží především k pobavení kolemjdoucích a jsou provozována bezobslužně mincovním automatem. Před několika lety byla v provozu hned dvě takováto kolejiště ve velikosti TT v odbavovací hale pražského hlavního nádraží, nedávno bylo jedno takové kolejiště zprovozněno v Praze 4, nedaleko stanice metra Budějovická. Jeho stabu, námět a provoz přibližuje následující reportáž.

Foto: Celkový pohled na divácky zajímavě řešené kolejiště. Díky třem nezávislým tratím je během dvouminutového provozu na tratích dostatečný počet provozovaných vlaků. Provoz lze navíc libovolně sledovat ze všech stran.

Snímek: Ivan Benetka


Železniční magazín 4/2014
A mnohem více!