Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 5/2014

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníNová éra české dálkové dopravy začíná

Nová éra české dálkové dopravy začíná

Dne 24. 4. 2014 přejela z Vídně do Prahy první kompletní jednotka ČD railjet. Tímto momentem zaznamenaly České dráhy po více než deseti letech - od příjezdu prvního Pendolina řady 680 v roce 2003 - další krok v obnově parku vozidel dálkové osobní dopravy.

Foto: Obě „vlajkové lodě“ Českých drah se tak nyní budou pravidelně setkávat, podobně jako zde na hlavním nádraží v Praze dne 25. 5. 2014 při odjezdu vlaku IC 573 do Brna (ČD railjet 01) a příjezdu SC 506 z Ostravy (680.005).

Snímek: Tomáš Kuchta

Jednotky řady 844 ČD

Jednotky řady 844 ČD

Pro obnovu svého parku pro osobní regionální dopravu si České dráhy u firmy PESA pořídily motorové jednotky zcela nového typu - LINK, který představíme v rozsáhlém technickém popisu.

Foto: Po zhruba půlročním pobytu jednotky 844.014 v Bydgoszczi, kam byla odeslána k opravě násilného poškození po střetu s kamionem, je tato zpět v provozu, zde zachycena dne 24. 5. 2014 jako Os 3905 Kojetín - Rožnov pod Radhoštěm u obce Poličná.

Snímek: Tomáš Kuchta

Estonské FLIRTy

Estonské FLIRTy

V srpnu 2010 si u fimy Stadler objednal estonský dopravce Elektriraudtee 38 FLIRTů, a to 12 tří- a 6 čtyřvozových elektrických plus 6 dvou-, 8 tří- a 6 čtyřvozových motorových. Tato objednávka tedy znamenala vznik úplně prvních dieselových jednotek FLIRT.

Foto: Elektrický FLIRT 1401 po boku staré elektrické jednotky ER2-2204 v depu Pääsküla dne 24. 1. 2013.

Snímek: Jaromír Pernička

Rekonstrukce stanice Olomouc

Rekonstrukce stanice Olomouc

V září 2013 byla přípravnými pracemi zahájena rekonstrukce žst. Olomouc.

Foto: V tomto roce projde rozsáhlými změnami osobní část stanice, kde již bylo vybudováno zcela nové 5. nástupiště - na snímku z 1. 5. 2014 vpravo.

Snímek: Tomáš Kuchta

Bude zachován peážní provoz přes Głuchołazy?

Bude zachován peážní provoz přes Głuchołazy?

Moravskoslezský a Olomoucký kraj, jakožto objednavatelé osobní dopravy, řeší v současné době otázku financování provozu spěšných vlaků mezi Krnovem a Jeseníkem, jež jsou trasovány po peážní trati přes polské Głuchołazy.

Foto: Jeden z ohrožených spojů, Sp 1665 Jeseník - Krnov, je po úvrati ve stanici Głuchołazy připraven na pokračování ve směru Krnov. Dne 10. 5. 2014 na něm byl nasazen motorový vůz 843.026 a řídicí 943.006.

Snímek: Tomáš Kuchta

Vectron jako model Piko v H0

Vectron jako model Piko v H0

Lokomotiva Vectron má své první modelové zpracování. Jak bylo již před časem avizováno, přichází s ním firma Piko; v měřítku 1:87 uvádí na trh vyspělý, s příslušnou péčí zpracovaný velkosériový model, jenž se může pochlubit širokou využitelností v různých podmínkách a současně velmi přijatelnou cenou.

Foto: V Sonnebergu si dali na přípravě sady forem pro nový model lokomotivy Vectron velmi záležet: její celkový vzhled i dodržení rozměrů v měřítku 1:87 vyhovují nejpřísnějším požadavkům trhu.

Snímek: SIMAK STUDIO

TT-Model: Made in Russia

TT-Model: Made in Russia

Pokud se modeláři pracující ve velikosti TT zabývají V. - VI. epochou provozu
a chtějí mít na svých kolejištích soupravy sestavené z moderních rychlíkových vozů (kategorie EuroCity a dalších), pravděpodobně využijí také nabídky ruské společnosti TT-Model ze Sankt Petěrburgu. Sortiment tohoto trochu netradičního výrobce je rozsáhlý a vybrat si může každý, kdo se s nabídkou podrobněji seznámí.

Foto: S modely osobních vozů lze vytvářet velmi přesvědčivé soupravy, jak je tomu ostatně i v tomto případě. V čele rychlíku je řazena třísystémová lokomotiva řady 380 ČD (malosériový model společnosti U krále železnic), za ní pak osobní vůz ČD se služebním oddílem řady BDmsee v původním barevném řešení „Najbrt“. Na druhé koleji souprava ÖBB. Za povšimnutí stojí model velkoprostorového vozu 1. třídy se služebním oddílem řady ADmpsz.

Snímek: SIMAK STUDIO


Železniční magazín 5/2014
A mnohem více!