Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 3/2015

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníZvýšení kapacity trati Týniště nad Orlicí - Častolovice - Solnice

Zvýšení kapacity trati Týniště nad Orlicí - Častolovice - Solnice

Již v polovině loňského roku byla zahájena přestavba části stanice Týniště nad Orlicí. Jedná se pouze o první z celého souboru staveb v regionu Rychnov nad Kněžnou shrnutého pod výše uvedeným názvem. Byla zahájena již i realizace druhé části a je připravována část třetí.

Foto: Pohled na situaci ve stanici Týniště nad Orlicí dne 18. 3. 2015 od Častolovic.

Snímek: Petr Kadeřávek

„RailwayCube Berlin“ (část 6)

„RailwayCube Berlin“ (část 6)

Tento díl naší reportáže z InnoTransu se zabývá především exponáty a souvisejícími novinkami z oblasti MHD, tedy některými tramvajemi a vozidly metra.

Foto: Z oblasti tramvají vystavil Siemens Avenio evidenčního čísla 2806 pro dopravní podnik Münchner Verkehrsgesellschaft (MVG). Celkem osm vozů bylo objednáno v říjnu 2012 společností Stadtwerke München (SWM), která je vlastněna městem a v Mnichově zajišťuje veřejné služby.

Snímek: Bohuslav Kotál

Vlaky Hitachi Super Express pro Velkou Británii

Vlaky Hitachi Super Express pro Velkou Británii

Dne 13. 11. 2014 firma Hitachi ve svém závodě ve městě Kasado na západě Japonska představila první z jednotek řady 800 a 801, které pro Spojené království vyrábí v rámci vládního projektu Intercity Express Programme (IEP), podle něhož jsou tyto vlaky známy jako Intercity Express, případně také jako Hitachi Super Express (HSE).

Foto: Vykládka první jednotky HSE v přístavu Southampton dne 12. 3. 2015.

Snímek: Hitachi

Novinky z prostředí ruských železnic

Novinky z prostředí ruských železnic

Na konci roku 2014 byl v BMZ dokončen stroj s označením 2TE25KM-0001, což je nová verze magistrální nákladní lokomotivy odvozená z původní řady 2TE25K, která nese pojmenování Pěresvet. Dne 11. 3. 2015 byla nová lokomotiva předána do depa Brjansk-II, na jehož výkonech bude zařazena do zkušebního provozu.

Foto: Na snímku je 2TE25KM-0001 představena 11. 12. 2014 v areálu BMZ.

Snímek: TMH

Spielwarenmesse International Toy Fair

Spielwarenmesse International Toy Fair

Na 66. veletrh Spielwarenmesse, konaný v Norimberku na přelomu ledna a února, se přijelo prezentovat rekordních 2 857 vystavovatelů ze 67 zemí světa. Veletrh představuje největší evropskou akci tohoto druhu; podívejme se tedy, jak velký či malý podíl na výsledkových statistikách mají výrobci modelové železnice, jaké v Norimberku představili novinky, jak jsou nastavené trendy do nejbližší budoucnosti a zda branže vykazuje pomalý růst, propad, anebo spíše stagnaci.

Foto: Společnost novým modelům firmy Brawa ve velikosti H0 na dioramatu dělají laserem řezané budovy od Nochu.

Snímek: Ivan Benetka


Železniční magazín 3/2015
A mnohem více!