Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 4/2015

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníMTR Express vyjíždí

MTR Express vyjíždí

Švédský open-access dopravce MTR Express dne 21. 3. 2015 zahájil provoz svých spojů na trati Stockholm - Göteborg, čímž se otevřela nová kapitola v historii švédské osobní železniční dopravy.

Foto: Jednotky FLIRT řady 74 ve stanici Stockholm Central ještě během zkoušek dne 16. 12. 2014.

Snímek: MTR Express

„RailwayCube Berlin“ (část 7, závěr)

„RailwayCube Berlin“ (část 7, závěr)

Tento díl naší reportáže z InnoTransu se zabývá nákladními vozy a posledními významnými novinkami z oblasti MHD, tedy některými tramvajemi a děním okolo nich.

Foto: Snímek zachycuje Tramino pro dopravní podnik Braunschweiger Verkehrs-Gmbh, tramvaj Artic firmy Transtech pro Helsinki a tramvaj Fokstrot, představenou firmou PESA, pro moskevský dopravní podnik Mosgortrans.

Snímek: Tomáš Kuchta

Přepravy fosforu z Kazachstánu do ČR

Přepravy fosforu z Kazachstánu do ČR

Tradičním producentem výrobků z fosforu je společnost Fosfa se sídlem v Břeclavi. Ta je také pravděpodobně jediným odběratelem bílého fosforu v České republice. Do Fosfy je tato cenná a zároveň nebezpečná surovina dovážena po železnici právě z Kazachstánu, z ložisek v Ase, nedaleko města Taraz na jihu země.

Foto: Současné přepravy v podobě ucelených vlaků s tankovými kontejnery, zde se strojem 363.058 ČD Cargo dne 28. 2. 2015 v Petrovicích u Karviné.

Snímek: Petr Michnáč

Provoz na ostravské letiště zahájen

Provoz na ostravské letiště zahájen

Dne 13. 4. 2015 byl zahájen pravidelný provoz osobní dopravy na Letiště Leoše Janáčka Ostrava, přesněji po nové trati na nový přestupní terminál Mošnov, Ostrava Airport. K dokončení a předání stavby nového kolejového napojení došlo v termínu na konci listopadu 2014 a od 12. 12. je nová větev na půl roku uvedena do zkušebního provozu. Po jeho vyhodnocení by mohlo o letošních prázdninách dojít ke kolaudaci stavby.

Foto: Lokomotiva 111.028, která byla dne 9. 4. 2015 využita k seznání traťových poměrů strojvedoucích PJ Bohumín, je zde zachycena v blízkosti letiště.

Snímek: Tomáš Kuchta

Obnova kolejiště z pražské Podbaby

Obnova kolejiště z pražské Podbaby

O zajímavém kolejišti ve Stanici techniků DDM hl. m. Prahy v pražské Podbabě jsme vás na stránkách Železničního magazínu již několikrát informovali. Ačkoli se jeho historie píše více jak 30 let, slouží kroužku železničních modelářů a stále se vyvíjí. Modeláři, jež v současné době aktivně pracují na jeho zdokonalování, se s námi podělili o některé své zkušenosti a postřehy z rekonstrukce stanice Ledečko.

Foto: V 70. letech využívaly ledečskou výtopnu motorové vozy. Dnes již takovou možnost nemají, na našem kolejišti však výtopna stále stojí.

Snímek: Richard Čech, Martin Zacpal


Železniční magazín 4/2015
A mnohem více!