Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 8/2015

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníPodíly dopravců na výkonech v nákladní  dopravě v ČR, na Slovensku a v Polsku

Podíly dopravců na výkonech v nákladní dopravě v ČR, na Slovensku a v Polsku

Toto číslo přináší tradiční ohlédnutí za uplynulým rokem v tématu výkonů hlavních nákladních dopravců na české a slovenské železniční síti a jejich podílu na trhu, doprovázené různými informacemi a aktualitami z této oblasti a mírným nahlédnutím i do dalších zemí.

Foto: Na snímku z 8. 3. 2015 je s lokomotivou 1216 227 RCA poblíž Hulína zachycen vlak ve směru do Itálie.

Snímek: Jiří Baťa

NTV - expanzí z potíží (?)

NTV - expanzí z potíží (?)

Na jaře 2012 zahájila italská společnost Nuovo Trasporto Viaggiatori provoz vysokorychlostních spojů Italo s použitím nově pořízených jednotek AGV. Realita se však prozatím nevyvíjí podle velkolepých plánů na zásadní průnik do tohoto segmentu domácího trhu a dopravce tak hledá cesty k dosažení příznivějšího vývoje.

Foto: Na snímku pořízeném dne 7. 11. 2012 ve stanici Bologna Centrale je na spoji do Milana zachycena jednotka AGV 25 (ETR 575 025).

Snímek: Jürg D. Lüthard

Talgo pro RŽD

Talgo pro RŽD

Dne 18. 6. 2011 si objednaly RŽD u společnosti Patentes Talgo sedm 20vozových souprav typu Talgo: z toho tři, s měnitelným rozchodem, byly určeny pro rameno Moskva - Berlín, a čtyři, s pevným rozchodem, pro provoz na trase Moskva - Kyjev. Provoz v podobě obvykle tří párů denně začal 1. 6. 2015, ovšem na trase Moskva - Nižnij Novgorod.

Foto: Souprava Talgo během závěrečných testů překonává dne 27. 4. 2015 Andronikovův viadukt v Moskvě.

Snímek: RŽD

Hlavní nádraží z kostek LEGO

Hlavní nádraží z kostek LEGO

V nově otevřeném Obchodním centru Central Kladno v březnu tohoto roku byla otevřena unikátní LEGO expozice Cesta kolem světa. Mezi atraktivními destinacemi pochopitelně nemůže chybět ani stověžatá Praha. Spolehlivým magnetem přitahujícím mnohé návštěvníky je model Pražského orloje, klenotem výstavy je ale bezesporu rozměrný model pražského hlavního nádraží.

Foto: Velmi realisticky se podařilo navrhnout nejen Fantovu budovu pražského hlavního nádraží, ale také nejbližší okolí.

Snímek: Ivan Benetka

Čína - řešení, nebo problém? Končí německé firmy s asijskou produkcí modelů?

Čína - řešení, nebo problém? Končí německé firmy s asijskou produkcí modelů?

U našich západních sousedů, zejména v Německu, běží již delší dobu diskuse na téma všech aspektů kolem asijské výroby modelů. Současný stav naznačuje návrat několika výrobců modelové železnice zpět do Evropy.

Foto: Dělnice v jedné z čínských továren ručně montují jednotlivé díly na železniční modely.

Snímek: net


Železniční magazín 8/2015
A mnohem více!