Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 5/2016

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníZnovuzrození „Stříbrného šípu“

Znovuzrození „Stříbrného šípu“

Stejně jako byla vloni opět zprovozněna motorová lokomotiva T 499.0002, vyjel letos na koleje znovuoživený motorový vůz M 260.001. I jeho opravu provedla společnost DPOV, závod PSO Nymburk, avšak na rozdíl od „kyklopa“ šlo o daleko těžší úkol, neboť podstatně starší, více než sedmdesátiletý „Stříbrný šíp“ se nacházel ve velmi špatném stavu, takže v mnoha ohledech se jednalo spíše o novostavbu.

Foto: Zde vzkříšený „Stříbrný šíp“ již v plné kráse v plných barvách! Tentokrát na jedné z několika zkušebních jízd mezi Nymburkem a Kolínem, konkrétně v tomto případě poblíž zastávky Velké Zboží dne 9. 5. 2016.

Snímek: Tomáš Hubálek

Leo Express - vlak a (Easy) bus

Leo Express - vlak a (Easy) bus

Jakoby ve stínu svého žlutého „bratra“ působí LEO Express, druhý (historicky i co do objemu) open access dopravce v osobní dopravě na českých i slovenských kolejích. LEO Express nezásobuje média takovými počty tiskových zpráv a různých témat, jako se tomu děje u RegioJetu, nicméně i u něj dochází k postupnému rozvoji s cílem nabídnout cestujícím lepší služby.

Foto: Snímek zachytil spoj LE 1353 dne 16. 5. 2013 ve stanici Ústí nad Orlicí ještě ve stavu před rekonstrukcí.

Snímek: Jaromír Pernička

MTR Express po roce činnosti

MTR Express po roce činnosti

Dne 21. 3. 2015 zahájil švédský dopravce MTR Express provoz mezi Stockholmem a Göteborgem. Je tedy načase zhodnotit výsledky prvního roku provozu.

Foto: Na snímku z prosince 2015 jsou poblíž Flemingsbergu zachyceny jednotky Coradia Nordic řady X60 SJ a FLIRT řady X74 MTR Express.

Snímek: MTR Express

Další evoluce kazašských Evolutionů

Další evoluce kazašských Evolutionů

Koncem loňského roku obdržely KTŽ poslední lokomotivu řady TE33A (alespoň prozatím) a takřka současně dostaly oba prototypy řady TEP33A, tedy verze pro osobní dopravu.

Foto: Na snímku je TEP33A-0002 zachycena dne 7. 2. 2016 v depu Almaty-1 společně s TE33A-0234.

Snímek: Michail Utkin


Železniční magazín 5/2016
A mnohem více!