Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 7/2016

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníCzech Raildays 2016

Czech Raildays 2016

Ve dnech 14. - 16. 6. 2016 se konal již 17. ročník Czech Raildays. Ten dosáhl hned dvou statistických prvenství za dobu existence veletrhu. Jedno v počtu návštěvníků, jichž bylo 7 193, zatímco vloni to bylo 6 523 návštěvníků a v roce 2014 pak 6 222. Druhé prvenství Czech Raildays 2016 se týkalo počtu 197 prezentovaných firem (zatímco vloni jich bylo 192 a předloni 182).

Foto: I letos tedy přinášíme obvyklý výběr toho nejnovějšího, nejzajímavějšího a nejdůležitějšího z exponátů, které bylo možno během tří dní v prostoru ostravského hlavního nádraží zhlédnout.

Snímek: Stanislav Zapletal

Budamar Logistics míří na Balkán

Budamar Logistics míří na Balkán

Budamar Logistics, jeden z hlavních slovenských subjektů v oboru železniční spedice, působící prostřednictvím dceřiných či partnerských společností i v okolních zemích, oznámil v červenci 2016 rozjezd projektu nazvaného Budamar South. Jeho podstatou je expanze jihovýchodním směrem a získání pozice v těch balkánských zemích, v nichž se v současnosti otevírá trh železniční nákladní dopravy.

Foto: Dne 12. 7. 2016 se v areálu firmy TŽV Gredelj v Záhřebu uskutečnilo slavnostní předání prvního Vectronu, 193 268.

Snímek: Budamar South

Gotthardský úpatní tunel oficiálně otevřen

Gotthardský úpatní tunel oficiálně otevřen

Dne 1. 6. 2016 byl po 17 letech příprav oficiálně otevřen nový Gotthardský úpatní tunel (Gotthard-Basistunnel, GBT), v současnosti nejdelší a nejhlubší železniční tunel na světě.

Foto: Na snímku z 1. 6. 2016 je zachycen speciální hasicí a záchranný vlak (LRZ, Lösch- und Rettungszug) u severních portálů Gotthardského úpatního tunelu.

Snímek: Dario Häusermann

Dráha údolím Přísečnice ve velikosti H0e

Dráha údolím Přísečnice ve velikosti H0e

Ve velikosti H0e staví již řadu let modeláři z německého klubu „De Bimmlbahner“ modulové kolejiště s námětem provozu na malebné místní dráze Wolkenstein - Jöhstadt, známé jako Pressnitztalbahn.

Foto: Stanice Grossrückerswalde: nákladní vlak se dřevem, vedený parní lokomotivou saské řady IV K, čeká na rozkaz k odjezdu, zatímco na vedlejší kolej před chvílí přijel z protisměru osobní vlak.

Snímek: MIBA


Železniční magazín 7/2016
A mnohem více!