Měsíčník o skutečné
a modelové železnici

Archivované číslo Železničního magazínu 9/2016

Vybrané příspěvky k tomuto vydáníInnoTrans 4.0

InnoTrans 4.0

Tentokrát jsme k názvu naší reportáže z největší světové železniční výstavy, jejíž 11. ročník proběhl ve dnech 20. - 23. 9. 2016, připojili přívlastek "4.0", který vysvětlíme v reportáži.

Foto: Při podrobném pohledu na přehlídku vozidel na letošním InnoTransu zjistíme, že v oblasti železničních vozidel osobní dopravy zcela chybí vlaky pro francouzské železnice.

Snímek: Tomáš Kuchta

Kehärata: Okružní železnice na letiště Vantaa

Kehärata: Okružní železnice na letiště Vantaa

Metropolitní oblast Helsinek je obsluhována příměstskou železnicí spojující samotné město Helsinki se sousedními městy Karjaa, Riihimäki, Lahti a Vantaa. Součástí sítě se počínaje dnem 1. 7. 2015 stala také nová Okružní železnice (Kehärata). Jejím prostřednictvím bylo od 10. 7. 2015 zajištěno přímé spojení Helsinek s mezinárodním letištěm Vantaa. Samotná letištní stanice ale byla dokončena až 17. 3. 2016.

Foto: FLIRT Sm5 009 dne 29. 4. 2016 během pobytu v podzemní stanici Lentoasema.

Snímek: Jürg D. Lüthard

Podíly dopravců na výkonech v nákladní  dopravě v ČR, na Slovensku a v Polsku

Podíly dopravců na výkonech v nákladní dopravě v ČR, na Slovensku a v Polsku

Reportáž přináší tradiční ohlédnutí za uplynulým rokem v tématu výkonů hlavních nákladních dopravců na české a slovenské železniční síti a jejich podílu na trhu, doprovázené různými informacemi a aktualitami z této oblasti a mírným nahlédnutím i do dalších zemí.

Foto: Na snímku je dne 22. 8. 2016 u Prosenic zachycen vlak dřeva, jenž byl lokomotivou 730.634 přetažen z místa nakládky v Lipníku nad Bečvou do Přerova.

Snímek: Raimund Wyhnal

Patrové vozy DPZ pro S-Bahn Zürich

Patrové vozy DPZ pro S-Bahn Zürich

Jednou ze zajímavých novinek, které společnost Tillig v uplynulých měsících uvedla na trh, je dvoudílný set velkokapacitních patrových vozů Bt a AB používaných v systému S-Bahn Zürich, zpracovaný v modelové velikosti H0.

Foto: Patrové vozy v modro-bílém nátěru s červenými dveřmi a čelem řídicího vozu jsou provedeny v designu V. epochy. Bezvadně je natamponováno také logo SBB.

Snímek: CM


Železniční magazín 9/2016
A mnohem více!